Otsing

Simulatsioonikeskus tähistab 10 tegutsemisaasta täitumist

Simulatsioonikeskus tähistab 10 tegutsemisaasta täitumist
0 13/12/2023

13.12.2023.

Pelgulinna simulatsioonikeskusel, kelle juhendamisel harjutavad meedikud vastsündinu ja sünnitaja kriitiliste seisundite meeskondlikku lahendamist, täitub detsembris kümme tegutsemisaastat. Sünnitusmaja spetsialistide entusiasmist välja kasvanud algatus on nüüdseks tuntud pea igas Eestimaa sünnitusabi pakkuvas haiglas.

Kõik algas 2010. aasta kevadel, mil neonatoloog-residendina Helsingi Ülikooli Haiglas töötav dr Liina Süvari kutsus haiglaga tutvuma dr Ervin Saiki, kes tol ajal töötas veel Tallinna Lastehaiglas, ning Lääne-Tallinna Keskhaigla vastsündinute osakonna juhataja dr Pille Saiki. Külastuskäigu juurde kuulus ka vastsündinute elustamise simulatsioonkoolitus, millest Eesti arstid osa said.

Juba aasta hiljem, septembris 2011 olid Helsingi Ülikooli Haigla naiste- ja lastekliiniku spetsialistid, eesotsas dr Liisa Rovamoga, kutsutud kaheks päevaks Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikusse, et viia kahe päeva jooksul läbi vastsündinu simulatsioonkoolitused, milles osales pea kogu naistekliiniku meditsiiniline personal. Tagasiside sellele oli suurepärane.

Simulatsioonikeskuse algne meeskond. Vasakult: dr Ervin Saik, Kärt Pielberg, dr Liina Süvari, Liis Jõgis.

Alustati neljakesi

Et vajadus niisuguste regulaarselt toimuvate koolituste järele oli nüüd ilmselge, tuli tegudele asuda. Nii otsustas toonane naistekliiniku juhataja dr Maike Parve, kes toetas igakülgselt vajadust regulaarselt toimuvate koolituste järele, kokku panna koolitajate meeskonna. Algne neljaliikmeline meeskond moodustati kahest neonatoloogist ja kahest ämmaemandast. Nendeks olid dr Liina Süvari ja dr Ervin Saik ning ämmaemandad Kärt Pielberg ja Liis Jõgis. Kuna Pelgulinna simulatsioonikeskuse loomine põhineb Eesti-Soome koostöövõrgustikul, on eriliselt suur roll olnud just dr Liina Süvaril, kes on olnud sillaks kahe keskuse vahel kontaktide loomisel ja vahendamisel.

Appi tõttas ka tollane Pelgulinna Sünnitusmaja Toetusfond (praegune Sünnitusmajade Fond), kes kogus kampaania korras raha vastsündinu-simulaatori soetamiseks, et kriitilisi olukordi võimalikult tõetruult harjutada. Aastal 2013 jõudiski kõrgtehnoloogiline seade heade annetajate toel LTKH naistekliinikusse ning vastne koolitajate meeskond sai Soome kolleegidelt väärtusliku väljaõppe: 3. detsembril toimus simulaatori esmane väljaõpe ja 18.-20. detsembril toimus meeskonnale simulatsioonkoolitajate baaskoolitus. 2013. aasta detsembris viis meie meeskond läbi esimese täispika koolituspäeva LTKH naistekliinikus. Sealt edasi muutusid vastsündinu abistamise simulatsioonkoolitused naistekliiniku personalile iga-aastaseks osaks. Samaaegselt jätkus koolitajate rahvusvaheline koolitus.

Esimene vastsündinu-simulaator soetati aastal 2013.

Treenida, treenida, treenida!

Põhimõtted, mis teevad simulatsioonkoolitused ainulaadseks, olid algusest peale paigas: koolitus peab toimuma reaalses töökeskkonnas, kasutades reaalseid töövahendeid, ning meeskondlik harjutamine peab toimuma multidistsiplinaarses tiimis. See tähendab, et korraga lahendab kriitilist situatsiooni meeskond, kuhu kuuluvad ämmaemandad, lasteõed, lastearstid, naistearstid, anestesioloogid ja anesteesiaõed – kogu brigaad, kes ka päriselt kokku kutsutakse, kui sünnitusel keeruline olukord tekib.

Just meeskonnana harjutamine on simulatsioonikoolituste võtmesõnaks. Meil kõigil on olemas vajalikud erialased teadmised ja oskused. Küsimus on selles, kuidas saada olulistel hetkedel meeskond kiiresti koonduma ja tegutsema, et kõik sujuks. Loomulikult ei saa koolitustel mööda ka teooriast, käeliste oskuste harjutamisest, nagu intubeerimine või Neopuffi kasutamine, kuid just meeskonnaliikmete omavaheline suhtlus võib saada kriitilistel hetkedel otsustavaks. Koolitajatena räägime alati, et nii, nagu spordimeeskonnad peavad meeletult treenima, et saada heaks tiimiks, peavad seda tegema ka meditsiinimeeskonnad.

Sünnitaja abistamise meeskondlikku koolitust ette valmistamas.

Pelgulinna simulatsioonikeskus ei paku koolitusi aga mitte ainult LTKH naistekliiniku personalile, vaid ka teistele tervishoiuasutustele. Esimene väliskoolitus vastsündinu-simulaatoriga viidi 2014. aasta kevadel läbi Kuressaare Haiglas.

Praeguseks on Pelgulinna koolitajate tiim simulatsioonkoolitusi korraldanud pea kõikides sünnitusabi pakkuvates haiglates üle Eesti, ka väikestes maakonnahaiglates. Regulaarsed koolituspäevad toimuvad Tartu Ülikooli Kliinikumis juba 9 aastat ning lisaks sünnitusmajadele oleme koolitanud ka Tallinna, Pärnu ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabides.

Täienenud meeskond

Nelja liikmega alustanud Pelgulinna simulatsioonikeskuse meeskonda on aastate jooksul lisandunud uusi liikmeid. Kaasatud on naistearstid dr Annemai Märtson, dr Sandra Tammekivi, dr Kärt-Katrin Voolaid. Lisandunud naistearstide juhtimisel on välja töötatud veelgi mahukamad eriteemalised sünnitaja kriitiliste seisundite lahendamise meeskondlikud koolituspäevad. Dr Olga Khrustaleva, kes on loonud simulatsioonikoolituste täiesti uue haru, viib läbi endoskoopiliste protseduuride simulatsioone günekoloogias ning oleme saavutamas sellel alal Euroopa tasemel koolituskeskuse pädevuse. Ämmaemandatest on meeskonnaga liitunud Käthlin Vahtel. Pelgulinna simulatsioonikeskusesse panustab suurelt oma nõu ja abiga anestesioloog-konsultant dr Liina Sau. Tänaseks on meeskonnaga liitunud ka anestesioloogid dr Mait Alanurm ja dr Neeme Somma.

Dr Olga Khrustaleva viib läbi endoskoopiliste protseduuride simulatsioone günekoloogias.

Asendamatu roll meeskonnas on veel kõrgtehnoloogilistel simulaatoritel, mille abil olukordi läbi „mängitakse”. Simulatsioonikeskus alustas ühe vastsündinu-simulaatoriga, kuid aastate jooksul on „patsientide“ valik täienenud: 2016. aastal soetati sünnitaja-simulaator Victoria, 2019. aastal vastsündinu-simulaator Aare ja käesoleva aasta kevadel „liitus“ tiimiga enneaegset vastsündinut imiteeriv Anni.

2019. aastal soetati heade annetajate abiga vastsündinu-simulaator Aare.

Tänaseks on koolitajad läbinud EuSim simulatsioonikoolitajate treeningprogrammi. Meie meeskond on läbi viinud uute simulatsioonkoolitajate baaskursuseid nii Tartus kui Tallinnas ning oleme kaasatud EuSim koolituste programmis koolitajatena.

Rahvusvahelise koostööna oleme dr Liina Süvari juhtimisel jaganud regulaarselt oma kogemusi Helsingi Ülikooli naistekliiniku simulatsioonimeeskonnaga, korraldades „FinEst“ seminare vaheldumisi Helsingis ja Tallinnas.

Oleme 10 aasta jooksul oma aktiivse koolitamise ja enesetäiendamisega kujunenud arvestatavaks koolituskeskuseks Eestis.

Täname oma 10. sünnipäeval kõiki armsaid kolleege, kes on panustanud ja toetanud meie Pelgulinna simulatsioonikeskust ning osalenud meie koolitustel.

Uute kohtumisteni!
Pelgulinna simulatsioonikeskuse meeskond

Posted in Uudised