NB! Nõuanded vastsündinu tervise jälgimiseks COVID-19 pandeemia ajal
KONTAKT
Sõle 23, 4 korrus, sissepääs külastajate uksest
Külastamine E-P 14:00 – 19:00
Assistent 666 5770
e-mail: pille.saik@keskhaigla.ee
Pelgulinna sünnitusmaja on kõrgema etapi haigla. See tähendab, et meil on tagatud lastearsti ööpäevaringne valve sünnitusmajas ja vajalik aparatuur.
Laboratoorseid analüüse ja röntgenuuringuid saab teha ööpäevaringselt. Vastsündinute osakonnas töötab 8 kogenud lastearsti ning 12 lasteõde.
VASTSÜNDINUTE SÕELUURINGUD
Paljud haigused on õigeaegse avastamise korral ravitavad, selleks rakendatakse vastsündinute sõeluuringuid.
VASTSÜNDINUTE KUULMISSKRIINING
Kuulmisskriiningu käigus kontrollitakse lapse kuulmisorganite tööd muusikahelidega.
SOOVITUSED LAPSE HOOLDUSEKS KODUS
Vastused ja lahendused enamlevinud vastsündinutega seotud küsimustele ja probleemidele.
VASTSÜNDINUTE VAKTSINEERIMINE
Vaktsineerimine on väga tõhus ning ohutu viis lapse kaitsmiseks raskete nakkushaiguste eest.
VASTSÜNDINUTE INTENSIIVRAVI PEREPALATID
Ka ravi vajav vastsündinu saab Pelgulinna sünnitusmajas viibida perepalatis oma ema-isa soojuses ja läheduses.
Enne sünnitusjärgsesse palatisse üleviimist laps kaalutakse ja mõõdetakse ning talle tehakse vanemate nõusolekul K-vitamiini (konacioni) süst, et vältida võimalike verejooksude ja verevalumite teket. Vajadusel vaatab lastearst vastsündinut kohe pärast sündi, tavaliselt aga juba hiljem perepalatis.
Sünnitusmajas on laps ema või vanemate juures palatis ning nõustamine, vaktsineerimine ja muud vajalikud toimingud toimuvad seal.
Intensiivravi palatis on loodud kaasaegsed tingimused vastsündinute jälgimiseks ja raviks: soojuse hoidmiseks kuvöösid ja soojendusvoodid, jälgimiseks monitorid. Hingamisprobleemidega enneaegsetel vastsündinutel kasutame kaasaegset CPAP ravi.
Vastsündinute osakonnas tegeletakse ka järelraviga. Selleks on loodud vastavad palatid, kus pered saavad olla koos ning vanemad hoolitsevad oma lapse eest.
Järelravipalatid on mõeldud nendele lastele, kes vajavad näiteks antibiootikumiravi lõpetamist või jälgimist kollasuse suhtes.
Neonataalpalatid on aga ennekõike siiski enneaegsetele titadele, et jälgida, kuidas nad tulevad toime kasvamise ja rinnaga toitmisega. Üks ema nimetas seda tabavalt „kaalujälgijate osakonnaks“, sest tõepoolest tegelevad emad seal põhiliselt vastsündinute toitmisega.
Varane kojukirjutamine
Kui raseduse ja sünnituse kulg on olnud normaalne ning laps on sündinud ajalisena heas üldseisundis, võib pere koju minna juba enne, kui laps on 48 tundi vana. Sellisel juhul jäävad aga võtmata skriiningtestid ainevahetushaigustele ja tegemata kuulmisuuring ning need lapsed kutsutakse tagasi konsultatsioonile. Ambulatoorsel vastuvõtul vaatab last ka lastearst, mistõttu ei ole vahepealsel perioodil vaja oma perearsti külastada.
Sünnitusmajast kojuminekul on vaja koheselt teavitada perearsti, kes hakkab lapsega edaspidi tegelema, ja leppida kokku vastuvõtuaeg.