Meie poole on pöördunud mitmed lapseootel naised seoses küsimustega Pelgulinna sünnitusmajas kehtivate reeglite kohta Covid-19 olukorras ning Covid-19 vaktsineerimise kohta. Oleme siia koondanud korduma kippuvad küsimused, et leiaksite neile kiirelt ja mugavalt vastused.
Vaata ka infot meie naistekliinikus kehtivate ohutusnõuete kohta.
Sellisel juhul võtke palun ühendust raseduskeskuse registratuuriga telefonil 666 5307. Vastavalt Teie seisundile ja raseduse kulule lepitakse Teiega kokku uus vastuvõtuaeg.
Lubatud on tulla sünnitama koos kaaslasega, kelleks on lapse isa või muu lähedane pereliige. Lisaks saab sünnitajale tulla toeks ka sünnitoetaja. Pereliige ja sünnitoetaja peavad olema terved (ilma respiratoorsete sümptomiteta, nagu palavik, nohu, köha, kurguvalu).
Palume sünnitustuppa lubatud tugiisiku(te)l vahepealsel ajal sünnitusmajast mitte lahkuda (st sünnitusmajast sisse-välja käia).
Kui pereliige on terve, võib ta jääda koos sünnitanud naise ja vastsündinu(te)ga ka sünnitusjärgsesse perepalatisse.
Ühel täiskasvanud ja tervel pereliikmel on lubatud viibida keisrilõike ajal operatsioonitoas.
SARS-CoV-2 test tehakse kindlasti juhul, kui patsiendil esineb respiratoorseid sümptomeid või palavik. Kui patsiendil esineb haigussümptomeid ja teda saatev tugiisik on kaebusteta, testitakse SARS-CoV-2 suhtes siiski ka tugiisikut.
Patsiendi positiivse koroonatesti korral sõltub edasine sünnituse juhtimine sellest, kas patsient on nakkusohtlik või ei. See otsus tehakse koos infektsionistiga, otsus sõltub patsiendi haigestumise ajast, kaasuvatest haigustest jms.
Kui sünnitaja on nakkusohtlik, palutakse teda saatval pereliikmel (ja sünnitoetajal) lahkuda. Sünnitaja isoleeritakse teistest patsientidest viiruse leviku vältimiseks. Sünnitus toimub miinimumarvu vajaliku personaliga ja personal kasutab kõiki vajalikke isikukaitsevahendeid ettenähtud korras.
Sellisel juhul palume Teil oma tulekust ette teavitada naistekliiniku vastuvõtutuba telefonil 666 5705 või 5342 4724.
Laps eraldatakse emast ainult juhul, kui ema seisund ei võimalda oma lapse eest hoolitseda.
Jah, ta peab järgima seejuures hügieeninõudeid ja kandma kirurgilist kaitsemaski. Kui ema seisund ei võimalda last toita, julgustatakse teda rinnast piima sõõrutama, et seda lapsele anda.
Rasedust planeerides ja enne viljatusravi tuleks kindlasti kasutada võimalust end Covid-19 vastu vaktsineerida, sest rasedatel võib Covid-19 haiguse kulg olla raskem ja vaktsineerimine aitab ära hoida raske haigestumise.
Vaktsineerimine ei mõjuta viljakust. Vaktsineerimise eel ei ole vaja teha rasedustesti. Vaktsineerimise järgselt ei ole vaja oodata kindlat aega, enne kui viljastuda.
Vaktsineerimise järgselt tuleb jätkata kaitsemaski kandmist, käte hügieeni ja sotsiaalse distantsi hoidmist.
Rasedate Covid-19-vastase vaktsineerimise kohta on veel vähe andmeid, kuid need on pidevalt täienemas. Loomkatsed ja senised andmed ei ole näidanud kahjulikku toimet rasedusele, lootele ega sünnitusele.
Kui rasedal on mõni kaasuv haigus, mille tõttu võib olla suur risk Covid-19 haiguse raskeks kuluks, või on tegemist eesliinitöötajaga, kelle nakatumisrisk on suur, võiks otsustada vaktsineerimise kasuks. Eelnevalt on kindlasti vajalik raseda individuaalne nõustamine tervishoiutöötaja poolt.
Raseduse ajal vaktsineerimise korral saab beebi läbi platsenta ja pärast sündi ka rinnapiima kaudu haigusevastaseid antikehi, need kaitsevad ka teda.
Rinnaga toitmine ei ole vastunäidustuseks Covid-19 vastu vaktsineerimiseks, rinnapiima sattunud vaktsiini jääkide osad ei ole lapsele ohtlikud. Vaktsineerimise järel ema organismis tekkivad antikehad erituvad rinnapiimaga ja kaitsevad ka beebit.